16 sie 2009

Pierwsza w Polsce audycja Dance & Disco


Któż nie pamięta ze starszych fanów muzyki lekkiej, łatwej i przyjemnej jak za czasów magnetofonów i braku płyt w sklepach czekało się na audycje muzyczne, z których można było coś nagrać aby potem odtwarzać to w nieskończoność przy okazji swoich prywatek, czy innego rodzaju imprez.

Stilon Gorzów to jedyne kasety polskie wówczas dostępne (choć ich zdobycie też nie było łatwe) - zaś w Pewexach TDK, BASF, Sony i Agfy (które były na ogół porażką - jako, że na stronie odtwarzanej było słychać stronę przeciwnie nagraną, a która po prostu "leciała" sobie od tyłu zakłócając to czym się rozkoszowaliśmy).

Magnetofony Made in Grundig czy polski Kasprzak, nie zapominając o legendarnym przenośnym polskim radiomagnetofonie Condor, którego produkcję niestety wstrzymano czy full opcji jak na tamte czasy - wieży stereo z magnetofonem Hi-Fi Unitra-Diora nagrywały na kasety audycje Marka Niedźwieckiego - "Lista Przebojów Programu III" - bardziej rockową w swoim stylu (choć prezentującą również i nagrania takich zespołów jak Pet Shop Boys, OMD, A-ha czy Alphaville) czy bardziej dance'ową "TOP 30 DISCO DANCE" w "STUDIO STEREO - Słuchajmy Razem w kręgu muzyki Disco" Bogdana Fabiańskiego rozpoczynającą się charakterystycznym w wersji stereo: Kanał Lewy, Kanał Prawy.

To właśnie w tej drugiej prezentowana była pierwsza polska oficjalna lista światowych nagrań dyskotekowych...

Z wypiekami na twarzy słuchało się i nagrywało to, co stanowi obecnie esencję muzyki lat 80-tych. Pierwszy raz można było usłyszeć nagrania stylu Italo Disco, które wówczas podbijały parkiety polskich czy zachodnich dyskotek. Po raz pierwszy pojawiły się w niej również Witold Mixy - nie aż tak dobre jak Italo Boot Mixy czy Max Mixy - ale za to nasze... bo zrobione przez Polaka a i obecnie poszukiwane ze względu na sentyment do dawnych niezapomnianych lat 80-tych.

Na liście pojawiały się nie tylko produkcje zachodnie z Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Anglii czy USA, ale również nagrania polskiego Papa Dance, Top One, Rezerwatu czy w późniejszym już okresie Stachursky'ego, United, Jamrose (chyba jedynego którego na 12'' wydawał ZYX Records) czy zespołu Krywań, którego nagranie "Szalała Szalała" stało się przebojem roku wygrywając z bardziej znanymi przebojami zespołów zachodnich.

W tej audycji nie tylko pojawiały się w całości pojedyncze nagrania przedstawicieli zachodnich ale również i całe płyty z muzyką dance & disco, italo czy pop... Tutaj po raz pierwszy zabrzmiały na antenie radiowej całe płyty zespołów Modern Talking, Bad Boys Blue, Laserdance, Radiorama, Silent Circle czy wykonawców takich jak Sabrina, Madonna, C.C.Catch, Den Harrow, Patty Ryan, Ken Laszlo czy Linda Jo Rizzo...

Dlaczego ta muzyka (z lat 80-tych) była tak dobra - ano chyba dlatego, że wiele nagrań z tamtego okresu było nastawionych na melodyjność i taniec w parze. Wiele z nich zostało jak się okazuje po latach nagraniami kultowymi, które grane są do tej pory w dyskotekach czy poprzez różne stacje radiowe i które w mniej lub nieco bardziej udanych coverach pojawiają się (co jakiś czas) w nowym brzmieniu - który jednak nie przebija oryginału...

Pierwsza polska oficjalna lista przebojów muzyki disco jaka była prowadzona cyklicznie w Programie I Polskiego Radia a następnie w Programie II Polskiego Radia i na zawsze będzie kojarzyć się z Bogdanem Fabiańskim.

Początkowo od 1980 roku emitowana była jako TOP 5, a następnie od 30 czerwca 1984 roku, już jako TOP 20 DISCO DANCE.
W 1986 roku, a dokładnie 06.09.1986r. została poszerzona o kolejną dziesiątkę - jej drukowanie przejął magazyn TIM - zaś sama numeracja listy została "wyzerowana" i ponownie rozpoczęta od wydania 1.



TOP 30 DISCO DANCE drukowały także Music Glob i Sztandar.

Jako lista DJ-ów weszła w skład światowej Global Dance Chart (USA) i European Hot 100 Dance Traxx (Music & Media - UK, a obecnie Global Dance Traxx (Hot 100).

Dzięki niej właśnie wielu z nas do tej pory zostało z muzyką lat 80-tych i nic już tego nie zmieni...

Kiedyś, dawno temu słuchając tych audycji i nagrywając je na kolejne kasety marzyłem o tym by sam poprowadzić tę listę - udało mi się to robić w latach 90-tych przez okrągłe 3 lata w warszawskim Radio4U (RDC) (jako, że Program II Polskiego Radia stał się programem oferującym muzykę poważną pod koniec lat 80-tych zaś w eterze nastąpił wysyp radiowych stacji regionalnych i lista zmieniła rozgłośnię).

Zresztą w międzyczasie nie tylko zmieniła ona rozgłośnię radiową, ale co ważniejsze zmieniła swoją nazwę - na TOP 30 DANCE CHART.

Lata 90-te pomimo zagoszczenia listy w stacji lokalnej to nadal jej znakomita kontynuacja - notabene sam styl muzyczny tych lat, a także styl audycji i zaangażowanie w zdobywaniu i odtwarzaniu nowości światowych na antenie RDC sprzyjał temu aby była ona nadal najbardziej popularną listą przebojów.

Co ważniejsze nie tylko listą lokalną, albowiem odtwarzaną również w innych stacjach i rozgłośniach lokalnych na terenie całej Polski za zgodą Bogdana.

Obecnie jako TOP 40 DANCE CHART niestety jest już listą coraz mniej popularną i straciła swoją magię (jak dla mnie) być może dlatego, że i Radio4U to nie rozgłośnia ogólnopolska - a i inne stacje radiowe mające własne listy przebojów nie korzystają z jej kolejnych notowań tak jak robiły to wcześniej, a może dlatego, że to już inna muzyka i inne czasy...

Nadal jednak starsi bywalcy dyskotek i słuchacze będą pamiętać, iż TOP 30 DISCO DANCE była pierwszą listą dyskotekową na antenie polskiego radia, zaś "Słuchajmy Razem w kręgu muzyki Disco" pierwszą audycją z zachodnią muzyką dance & disco dzięki której wielu z nas pokochało muzyczne lata 80-te i trwa w tym zafascynowaniu do tej pory...

(Robby Lato)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz